Jizerské hory – mohou České hory konkurovat Alpám? – 2.část

By 20. 11. 2018Nezařazené

Kulturně historické atraktivity Jizerek

V prvním díle našeho seriálu o Jizerských horách jsme se zaměřili primárně na přírodní atraktivity. Dnes je tedy na řadě kultura a historie, aneb oblasti, kde mají Jizerské hory bezesporu také co nabídnout.

Významná města:

Liberec je krajské město čítající přes 100 000 obyvatel. Do katastru města patří hora Ještěd, která se může pyšnit 1012 metry nad mořskou hladinou. Ještěd je nejen vyhlášeným lyžařským střediskem, ale také je známý svým vysílačem, který mimo jiné slouží také jako restaurace, bar a hotel. V roce 1998 byl hotel dokonce prohlášen za kulturní památku.

Město Liberec však může nabídnout nepřeberné množství turistických atraktivit. Jednou z nich je například zoologická a botanická zahrada. Co se týče kulturního vyžití, nabízí Liberec Kulturní centrum Lidové sady, kde je možné navštívit nejrůznější akce, počínaje koncerty, před plesy až po výstavy psů. Další zařízení podobného rázu je Dům kultury, jenž slouží k pořádání koncertů, diskoték a tanečních kurzů.

V Liberci se nachází hned několik divadel, z nichž největší je Divadlo F. X. Šaldy, které mělo Liberci dát nádech Vídeňské architektury. Dalším divadlem, které stojí za zmínku, je tzv. Malé divadlo, které se zaměřuje spíše na experimentální činnost. Město dále disponuje Severočeským Muzeem a Galerií            U Rytíře. Nemůže chybět ani Krajská vědecká knihovna.

Mezi další památky tohoto města patří např. Šolcův dům, který je pozdně barokní roubenou stavbou. Dnes dům slouží jako sílo správy CHKO Jizerské hory. Zajímavé sídlo má také krajský úřad – 78 m vysoký mrakodrap.

Hlavní náměstí – náměstí Dr. E. Beneše – je typické svou radnicí v renesančním stylu, stejně tak jako již zmíněné divadlo F. X. Šaldy. Další památkou, která přitahuje zvědavé pohledy turistů, je chrám sv. Antonína Velikého, jehož věž, vysoká 70 m, tvoří jednu z dominant města.

Většině lidí se při slově Liberec vybaví společensko-zábavní komplex Babylon, kde lze najít druhý největší aquapark v Česku, který nabízí zábavu pro děti i dospělé. V komplexu se také nachází IQLandia, která nabízí interaktivní expozici, kde vysvětluje nejrůznější fyzikální zákony.

Jablonec nad Nisou, neboli „Brána Jizerských hor“ je sice město zhruba poloviční oproti Liberci, rozhodně však má co nabídnout. Protože je město proslavené výrobky ze skla, nachází se v něm nyní Muzeum skla a bižuterie. Další budovou, která je hodna pozornosti je Stará radnice v novo-renesančním stylu, kde nyní mohou obyvatelé Jablonce navštěvovat knihovnu. Jako radnice slouží tzv. Nová radnice ve stylu funkcionalistickém. Nad městem stojí kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, ke kterému patří vysoká věž ve tvaru hranolu.

Poměrně velkou raritou je fakt, že oba hlavní kostely v Jablonci nad Nisou navrhl stejný architekt, což vůbec nebývá běžné. Tímto architektem je místní rodák Josef Zasche. Na svém kontě má totiž ještě kostel Povýšení sv. Kříže.

Ostatní kulturně historické atraktivity

Ačkoliv se jedná o tak malé území, mohou Jizerské hory nabídnout dokonce i lázeňskou vesničku zvanou Libverda. Lázně mohou nabídnout hořečnato-vápenato-uhličitou minerální vodu, která má vysoký obsah kyseliny hořečnaté, což pozitivně působí na krevní oběh. V dnešní době lázním dominuje dřevěná kolonáda a lázeňský dům. Zastávkou, kterou by měl absolvovat každý návštěvník lázní, je restaurace Obří sud.  Jedná se o dřevěnou budovu s rozměry 14,15 m na délku, 11,4 m na výšku a 10,5 m na šířku.

Nedílnou součástí Jizerských hor je monumentální komplex hradu a zámku ve Frýdlantu. Tento komplex (společně s náměstím ve Frýdlantu) je dějištěm Valdštejnských slavností, které se zde konají k připomenutí zavraždění vévody Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, neboť hrad se zámkem sloužil jako jeho sídlo. Slavnosti se pyšní bohatým programem, zahrnujícím např. taneční a hudební vystoupení, šermířská představení nebo rekonstrukce bitev. Návštěvníci hradu a zámku Frýdlant mohou budovu navštívit i uvnitř. Na výběr je ze dvou prohlídkových okruhů. První okruh provede návštěvníky interiérem hradu a zámku, zatímco druhý je zaměřený na jejich zbrojnici.

Asi nejvyhledávanější kulturně-technickou památkou Jizerských hor ozubnicová železnice vedoucí z Tanvaldu přes Kořenov do Krkonošského Harrachova.  Trať je dokonce od roku 1992 kulturní památkou. Protože vlaky na této trase musí překonávat velké stoupání, bylo na ni vybudováno přes       4 km ozubnicových pásů, do kterých se zaklesávají kola lokomotivy. Výstavba dráhy byla dokončena roku 1902. 86 let poté však ozubené lokomotivy vystřídaly moderní lokomotivy bez využití ozubice.

Sportovní a kulturní akce

Snad každému se v kontextu s Jizerskými horami vybaví hlavně nejznámější český závod v běhu na lyžích, známý pod názvem Jizerská 50. Jak již název napovídá, závod je dlouhý 50 km a vede po tzv. Jizerské Magistrále (cca 100 km upravených tratí s nástupním místem u Bedřichova). Za svou téměř padesátiletou tradici si závod získal řadu příznivců, což vzhledem k omezenému počtu startovacích čísel znamená, že účast na závodě je třeba si rezervovat a uhradit startovné již dlouho před samým začátkem závodu. Pro méně zdatné příznivce běžeckého lyžování je v rámci závodního víkendu možnost absolvovat trať na 30 km, 25 km, pro děti je připraven dětský závod a nechybí ani závod firemních štafet. Dalšími sportovními akcemi na území Jizerských hor jsou Jizerské vejšlapy nebo Novoroční výstup na Ještěd.

Co se týče kultury, Jizerské hory nabízí spíše menší akce, největší je Benátská noc, která se koná každoročně v Liberci poslední víkend v červenci. Benátská noc je v podstatě hudební festival zaměřující se na rockový hudební žánr. Vystupují zde především české hudební skupiny, zahraničních je podstatně méně. Mezi další kulturní akce lze zařadit např. liberecký Festival muzejních nocí, Jablonecké kulturní léto, případně Letní slavnosti Eurion Smržovka.

Tak co říkáte? Jsou naše hory konkurencí pro Alpy? Za nás určitě ano. Pokud zrovna nejste špičkoví lyžaři, ale hledáte spíše dostupnou dovolenou v klidu a za rozumné peníze, určitě vás Jizerské hory nezklamou. Aktivit nabízí víc než dost a to včetně takových, které zabaví i děti všech věkových kategorií.