Jizerské hory – mohou České hory konkurovat Alpám? – 1.část

By 19. 11. 2018Nezařazené

O tom, že je Česká republika pro cestovní ruch zemí velmi atraktivní, může svědčit už fakt, že se na jejím území nachází 12 památek UNESCO. Jizerské hory jsou oblastí, kde ještě stále příroda převládá nad zásahy člověka. Nabízí patnáct hor, jejichž nadmořská výška přesahuje tisíc metrů, tři vodní nádrže a dvě větší města. Přesto je jejich rozloha srovnatelná s Prahou.

Na území Jizerských hor tedy najdeme spíše atraktivity přírodní než kulturně historické. Přesto však turistům mohou hory nabídnout nepřebernou škálu zajímavých míst, které rozhodně stojí za pozornost. Těmito místy prochází nesčetné značené turistické stezky, cyklostezky a v zimě běžecké stopy. Na druhou stranu mohou hory poskytnout zázemí také horolezcům nebo lyžařům. U tradičních sportů Jizerské hory nekončí. Na své si přijdou i příznivci méně známých sportů, jimiž jsou např. snowtubing a skijörking.

Asi každému se při pomyšlení na Jizerské hory vybaví hlavně výroba bižuterie. Vždyť je také jablonecká bižuterie artikl, který se vyváží do celého světa.

Přírodní atraktivity

Do oblasti Jizerských hor řadíme jednu chráněnou krajinnou oblast, jež se nazývá CHKO Jizerské hory, která zde byla vyhlášena roku 1968. CHKO Jizerské hory zahrnuje dále 26 chráněných území, kam řadíme 3 národní přírodní rezervace, 13 přírodních rezervací a 10 přírodních památek. Nejvyšší hora Jizerských hor se nachází na území Polska, pro tuto práci je však relevantní nejvyšší bod na území ČR, jímž je hora Smrk s nadmořskou výškou 1124 m.

Jizerské hory jsou charakteristické velkým množstvím hřebenů, nejznámějšími jsou Vysoký Hřeben se Smrkem, Střední Jizerský Hřeben, Vlašský, Hejnický, či Oldřichovský a Desenský. Je též nutné zmínit jizerská rašeliniště, která se rozkládají mezi jednotlivými hřebeny. V roce, kdy bylo území vyhlášeno jako chráněné, se na 73% plochy rozkládaly lesy. V dnešní době lesní porost bohužel ustupuje kvůli imisní zátěži. Imise provázely přívaly škůdců a některé lesy tak musely být vykáceny.

Území Jizerských hor se dělí na Smrčskou a Jizerskou hornatinu. Taktéž se zde nachází hlavní evropské rozvodí, které dělí Severní a Baltské pomoří. Největším vodním tokem je řeka Jizera, podle které bylo pohoří pojmenováno. Přítoky Jizery jsou Kamenice a Jizerka.

Osada Jizerka je nejvýše položenou osadou Jizerských hor. Jedná se o místo, kam smí auty zajíždět pouze rezidenti, což jej dělá v dnešní době tak jedinečným. „Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). Kolem potoků jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida…) … Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec ( 1005 m ). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery. V osadě se nachází i muzeum, které přibližuje historii Jizerských hor a dějiny sklářství, které je pro danou oblast velmi významné.

Klimatické poměry v Jizerských horách lze charakterizovat jako velmi vlhké a převážně chladné. Průměrná teplota během roku osciluje v rozmezí 4 – 7° Celsia, je však nutné brát v úvahu, že díky velké členitosti území se teplota na různých místech může výrazně měnit. V Jizerských horách je taktéž jedno z nejdeštivějších míst ČR, roční úhrn srážek se pohybuje mezi 800 – 1700 mm.

Nad Jizerskými horami se tyčí několik rozhleden, které nabízí dechberoucí výhled do krajiny. Jako nejznámější lze jmenovat rozhlednu Slovanka, Štěpánka, Královka, Bramberk, Černá Studnice či vyhlídková věž Scholzberg.

CestaZaPraci

Author CestaZaPraci

More posts by CestaZaPraci

Leave a Reply