Letištní kuriozity

By 13. 8. 2018Nezařazené

Skončili jste při svých cestách někdy na letišti, které vás něčím zaujalo? Svou polohou, velikostí, počtem přistávacích drah?

Pojďme se spolu dnes podívat na některé z letištních kuriozit.

Letiště Svatý Martin

Mezinárodní letiště Princess Juliana na karibském ostrově Svatý Martin je mezi častými cestovateli velmi známé. Přistávací dráha navazuje hned na nádhernou písečnou pláž omývanou průzračnou vodou. Snadno se vám tak může stát, že se budete koupat a najednou vám 10 metrů nad hlavou prosviští přistávající letadlo. Nezní to moc bezpečně, že? Přesto je to velmi oblíbená atrakce a turisté si na ostrově pořizují bizarní fotky.

Zdroj obrázku: www.sxmairport.com

Letiště Gibraltar

Letiště v Girbraltaru je, jak už možná vidíte z obrázku, unikátní tím, že jeho přistávací dráha vede přes silnici Winstona Churchilla, což je jediná silnice spojující Gibraltar se Španělskem. Silnice se pak musí uzavřít kdykoliv má nějaké letadlo přistát nebo odletět. Ač je to možná zdánlivě zajímavé řešení, místní řidiči jistě nadšení nejsou. Navíc si zkuste představit, že by toto bylo třeba v Praze. Tvořily by se kilometrové zácpy.

Zdroj obrázku:  Spanish airport guide

Letiště Changi

Letiště Changi může být pro někoho destinací samo o sobě. Proč? Najdete tam více než 300 obchodů s nejrůznějšími produkty, střešní bazén, kino, které promítá 24 hodin denně. To ale stále není všechno. Dále na letišti naleznete lázně a motýlí zahradu. Na své si přijdou i děti, pro které je na letišti vybudováno několik skluzavek a prolézaček. Jako třešničku na dortu tam nedávno otevřeli nejvyšší vodopád uvnitř budovy.

Podívejte se, jak luxusně vypadá zmiňovaný bazén.

Letiště Lukla

Nepálské letiště Lukla je odrazový můstek pro ty, kdo se chstají zdolat nejvyšší horu svět – Mt. Everest. Na letišti jsou však velmi „polní“ podmínky. Přistávací dráha se krčí mezi horami, takže jakákoliv chyba pilota může mít fatální následky. Na letišti byste také dost těžko hledali světla. Elektřiny je tam celkově pomálu. Navigace na letiště je tudíž velmi nebezpečná, zvlášť když jsou nepřející klimatické podmínky.  O letišti se často hovoří jako o jednom z nejnebezpečnějších na světě. Na druhou stranu ale mnozí říkají, že je také jedno z nejkrásnějších díky přilehlým vrcholkům.

Zdroj obrázku:  Atlas Obscura

Letiště Kansai

Japonské letiště Kansai bylo vybudováno jako záložní pro místo pro vytížené letiště v Osace. Letiště bylo postaveno na uměle vybudovaném ostrově na pobřeží ostrova Honšú. Letiště vůbec nebylo jednoduché postavit. Jeho výstavba trvala dlouhých 80 let. Ke zbytku ostrova ho připojuje dlouhý můstek. Nebudeme zde raději mluvit o tom, kolik stavba stála, je více než jasné, že levné to nebylo. Co se totiž nestalo – velmi rychle se zjistilo, že ostrov nevydrží nápor, kterému je vystaven a pomalu a jistě klesá do moře. Zda se jej podaří japonským stavitelům zachránit ukáže jen čas.

Zdroj obrázku:  Japan Bullet

CestaZaPraci

Author CestaZaPraci

More posts by CestaZaPraci

Leave a Reply