Posvátná místa islámu – část 2.

By 12. 8. 2018Nezařazené

V minulém článku jsme vám slíbili, že v dnešní části se podíváme na další místa, která jsou s islámem neodmyslitelně spjata. Pojďme tedy na to!

Medina

Medína na-Nabí je v překladu město prorokovo. V minulosti byla taktéž nazývána Jathrib. Našli bychom ji, stejně jako Mekku, na území dnešní Saúdské Arábie a čítá na 800 000 obyvatel. Svůj náboženský význam dostala díky Mohamedově útěku z Mekky v roce 622, čímž také začíná datace muslimského letopočtu.

Medína byla v době příchodu Mohameda nábožensky velmi roztříštěná. Mohamed se proto snažil lid přivést na islám, nicméně opět narazil na jisté potíže, a to u židů.

Do Medíny v roce 662 přesídlila muslimská obec a Mohamed tam o rok později vyhlásil první ústavu muslimské obce. Protože si Mohamed získával stále více a více příznivců, musel si nechat postavit třístupňovou kazatelnu v roce 629.

V Medině se tedy nachází Mohamedův dům, jehož návštěva je často spojována s poutí do Mekky. Těsně po Mohamedově smrti byl dům přestaven na mešitu zvanou Prorokova mešita. Mešita dostala dnešní podobu v osmém století. Dnes zde lze najít obdélníkové nádvoří obehnané sloupořadím. V jihovýchodní části mešity se nachází uzavřená část, ve které je prorokův (Mohamedův) hrob. Již několikrát však vznikl spor právě kvůli tomuto hrobu.

Islám jakožto monoteistické náboženství totiž zakazuje jakékoliv uctívání svatých. Jediný uctívaný by měl být jediný bůh Alláh. Právě proto někteří lidé usilovali dokonce o odstranění celého hrobu, nicméně bezvýsledně.

Dnes je mešita mnohonásobně větší, než byla při svém vzniku. Důvodů k přestavbě bylo za její historii několik, k největší přestavbě ale došlo kvůli větší ubytovací kapacitě přicházejících muslimů. Uvnitř, v prvním patře (ze dvou), se nachází hlavní modlitební místnost. Střecha mešity je plochá, dlážděná, s 24 kupolemi. V hlavní sezóně se k modlitbám využívá nejen modlitební místnost, ale i střecha, kam se dá vyjet výtahem, či dojít po schodech, a nádvoří, kde jsou postaveny stany.

Mešita se skládá z několika částí. Jednou z nich je tzv. „starší mešita“. Starou a novou část od sebe lze jednoduše rozeznat díky barevným dekoracím ve staré části a bílému mramoru v nové. Jako další, co stojí za zmínku, je Zelený prorokův dóm, kde se nachází již zmiňovaný hrob proroka Mohameda. Na stejném místě jsou též pohřbeni muslimští lídři Abu Bakr a Umar ibn al-Khattab.

Uprostřed mešity je místo zvané ar-Rawdah. Všichni poutníci, kteří Medinu navštíví, se snaží na toto místo dostat, neboť se říká, že modlitby zde vyřčené nejsou bohem nikdy odmítnuty.

Jako druhou nejvýznamnější stavbu v Medíně se označuje mešita Quba, která je nejstarší mešitou islámské obce. Byla postavena v prvním roce islámského kalendáře. V jejím areálu se nacházela studna, kde podle dostupných pramenů, Mohamedův velbloud poprvé zahnal žízeň po dlouhé cestě z Mekky. Stejně jako Prorokova mešita dostala i Quba během své historie mnoho pozornosti chalífů, kteří ji postupně renovovali. V dnešní době mohou návštěvníci vidět čtyři minarety a padesát šest kupolí.

Ptáte se co vás čeká příště? Třetí část bude o městě, kde se mísí nejen islám. Stále nevíte? O důvod víc pravidelně sledovat náš blog 🙂

CestaZaPraci

Author CestaZaPraci

More posts by CestaZaPraci

Leave a Reply