Posvátná místa islámu – část 3.

By 13. 8. 2018Nezařazené

Jeruzalém

V dnešní části nás čeká článek nabitý informacemi ohledně Jeruzaléma. Připraveni? 🙂

Jeruzalém je svaté město hned tří významných náboženství, jimiž jsou křesťanství, židovství a islám. Nachází se v Izraeli a žije v něm přes 800 000 obyvatel. Muslimové Jeruzalém znají též pod označením al-Quds, překlad do češtiny je „svatý“.

Muslimové uctívají všechny proroky, kteří vystupují v Bibli, jako například David, či Abrahám. Předtím, než se směr modlitby (kibla) přesměroval do Mekky, byl právě v Jeruzalémě. Toto město je též dějištěm události, na kterou mnozí muslimové nahlíží jako na zázrak. Jedné noci vzal archanděl Gabriel proroka Mohameda z mešity v Mekce a přenesl ho do mešity al-Aksá v Jeruzalémě. Poté byl opět vzat do nebes, kde se setkal s ostatními proroky a společně spolu vedli modlitbu. Nakonec se Mohamed opět vrátil na zem. Celá událost je takto popsána ve svaté knize islámu – Korán.

Jeruzalém se může pochlubit tzv. Muslimskou čtvrtí, která je nejhustěji obydleným místem celého města. Založena byla Herodem Velikým, za svou historii však prošla nesčetnými změnami. Dnes je její podoba spíše zchátralá a působí velmi chudým dojmem, což z ní dělá nejméně turistifikovanou oblast Jeruzaléma.

V Jeruzalémské Muslimské čtvti se nachází hned několik významných míst. Nejznámějším je výše zmiňovaná mešita al-Aksá, v překladu „nejvzdálenější mešita“. Objekt mešity je obdélníkového tvaru. Na každé ze stran, kromě východní, je umístěn jeden minaret. Východní strana je vynechána, neboť tam nežili žádní obyvatelé, kteří by byli voláni k modlitbám.

Po celé délce mešity je podloubí, ve kterém se nachází několik hrobů, většinou lidí, kteří přispěli na rozvoj škol v okolí mešity.

Další památka, která nabyla velkého náboženského významu, je Skalní dóm. Říká se, že skála uvnitř dómu je právě ta skála, po které Mohamed vystoupal při své Noční cestě. Dóm stojí na prostranství, které je nazýváno Haram aš-Šaríf, neboli Chrámová hora.

Haram aš-Šaríf nabízí mnoho míst, které stojí za povšimnutí. Jedním z nich je Muzeum islámského umění, kde jsou mimo jiné nashromážděny cenné výtisky koránu zdobené islámskou kaligrafií. Dále je na prostranství Řetězový chrám. Původní účel chrámu není jasný, spekuluje se o tom, že sloužil jako klenotnice. Ani původ jména však není znám, je možné, že je pojmenován podle legendy, která říká, že od stropu byl zavěšen řetěz, který měl tu moc, že každý kdo se ho držel a vyslovil nějakou lež, byl zabit bleskem.

Skalní dóm je postaven na hoře Zion, která byla uctívána všemi třemi náboženstvími. To také vedlo k mnoha sporům, jak se postupně dostávaly k moci nad městem jiné skupiny. Dva židovské chrámy, které na místě původně stály, byly zničeny Peršany a Římany. Muslimové poté na ruinách tohoto chrámu postavili Skalní dóm.

Skalní dóm není mešita, ale svatyně. Její monumentální vzhled byl vytvořen díky matematické přesnosti, se kterou byla postavena, jedná se o pravidelný osmiúhelník. Původní kupole, která je dominantou, byla ze zlata. Nyní je pouze z hliníku, zato na její pozlacení bylo použito 80 kg zlata.

Svatyni nechal vybudovat chalífa Abd al-Malik v letech 688 – 691. Celý interiér je zdoben bohatými mozaikami, které hrají všemi barvami. Vnitřek kupole je pak plný nápisů (například text oslavující Saladina, který poskytl finanční prostředky k vybudování) a také květinové výzdoby.

V síni po skálou se nachází Studna duší, u které se mají zemřelí scházet jednou za dva týdny k modlitbě.

Chrámová hora je spojena pomocí brány s tzv. Trhem obchodníků s bavlnou. Jedná se v podstatě o jakýsi tunel, kde dnes najdeme prodejce s nejrůznějším zbožím. Touto branou mohou sice vycházet z hory všichni, ale vcházet mohou pouze muslimové.

V neposlední řadě je nutno popsat Omarovu mešitu, jež se v Jeruzalémě taktéž nachází. Byla postavena ve dvanáctém století a pojmenována po chalífovi Omarovi, jež zaručil, že chrám božího hrobu zůstal otevřený křesťanství. Mešita se nachází v křesťanské čtvrti města Jeruzalému. Pyšní se pouze jedním minaretem, který byl přistavěn v patnáctém století.

A jsme zase u konce. Ale nezoufejte, téma sice původně bylo plánované na tři části, ale bude ještě jedna.

Nestihli jste předchozí dvě? Přečíst si je můžete tady: část 1. a část 2. Další skvělé články týkající se business cestování, ale i obecných faktů najdete tady: blog.

CestaZaPraci

Author CestaZaPraci

More posts by CestaZaPraci

Leave a Reply